Kontakta oss

Mejla oss:

Mejla nyhetstips till redaktion@goteborgdirekt.se

Mejla insändare till redaktion@goteborgdirekt.se

Vill du komma i kontakt med en specifik medarbetare? Du når alla enligt principen fornamn.efternamn@goteborgdirekt.se

 

Har du inte fått tidningen? Anmäl det direkt på http://utebliventidning.nu

 

Besök oss: 

Besöksadress:
Britta Sahlgrens Gata 8C
421 31 Västra Frölunda

Tel. 031-720 55 10

Våra öppettider:
Kontoret är öppet måndag–fredag 08–17.

Redaktionen

Joakim Fransson
Huvudredaktör & Stf ansvarig utgivare
070-723 22 23
joakim.fransson@goteborgdirekt.se

Gabriel Tjulander
Nyhetsredaktör
073-514 78 20
gabriel.tjulander@goteborgdirekt.se

 

 

Kristian Risenfors
Webbredaktör/Reporter
073-620 14 59
kristian.risenfors@goteborgdirekt.se

Kai Martin
Nöjesreporter
070-863 90 37
kaimartin@goteborgdirekt.se
 

Lina Isaksson
Reporter
073-708 53 84
lina.isaksson@goteborgdirekt.se
 

Johannar Roos
Reporter
073-526 07 57
johanna.roos@goteborgdirekt.se

Magnus Johansson
Native & Contentansvarig
073-515 58 14
magnus.johansson@goteborgdirekt.se
 

Säljavdelningen

Kent Hylander 
Försäljningschef
072-010 40 69
kent.hylander@goteborgdirekt.se

 

Josefine Hysén 
Koordinator
072-174 44 88
josefine.hysen@goteborgdirekt.se

 

Mats Hysén 
Key Account Manager
031-720 55 14  
073-523 20 36
mats.hysen@goteborgdirekt.se

 

Produktion

Malin Hansson
Annonsproducent
031-720 55 98  
070-466 90 43
malin.hansson@goteborgdirekt.se

Jonas Bergstedt
Annonsproducent
031-720 55 99  
070-467 95 54
jonas.bergstedt@goteborgdirekt.se

Victoria Olsson Bill
Annonsproducent
031-720 55 99  
073-566 90 51
victoria.olsson-bill@goteborgdirekt.se

Ledning

Mats Tollesson 
Vd/Platschef
031-720 55 16  
070-840 01 91
mats.tollesson@goteborgdirekt.se

Trafiken – minut för minut

GÖTEBORGSNÖJE

Han tar över som konstnärlig ledare på Backa teater

Göteborgare, skådespelare och regissör Han har spelat teater som både praktikant och anställd skådespelare på Backa teater. Nu återvänder göteborgaren Lars Melin dit som konstnärlig ledare.söndag 28/6 16:10

KONSUMENT GÖTEBORG

Vad gäller när flygbolaget ställer in min planerade resa?

Konsument. Måste jag betala ersättning för leveranshinder och hyra, vad är Konsumentverket och vad är konsumentvägledningen egentligen och vad gäller när flygbolaget ställer in min planerade resa? Konsumentrådgivare Cassandra Larsson reder ut. söndag 24/5 12:00

DEBATT

Närings, -kultur- och föreningsliv måste stöttas i krisen

Debatt KD och C De ekonomiska konsekvenserna av covid-19, och de effekter det haft på samhället, har slagit hårt på näringslivet, arbetsmarknaden och kultur- och föreningslivet. måndag 29/6 15:41

KRÖNIKOR

Jernberg: "Hur kan krisen bli en möjlighet?"

Retorik. Kriser kan öppna upp för reflektion och eftertanke. Det ger oss en möjlighet att fundera över hur vi vill fortsätta med våra liv. onsdag 10/6 16:20

QUIZ

Quiz: Vad kan du om din snart 400-åriga stad?

Firar 399 år i dag Idag är det ett år kvar till det stora 400-årsjubiléet för vår stad. Men vem grundade då Göteborg? Och hur gammal är egentligen Götaälvbron? I det här quizet kan du utmana dina Göteborgskunskaper.torsdag 4/6 15:11