Kontakta oss

Mejla oss:

Mejla nyhetstips till redaktion@goteborgdirekt.se

Mejla insändare till redaktion@goteborgdirekt.se

Vill du komma i kontakt med en specifik medarbetare? Du når alla enligt principen fornamn.efternamn@goteborgdirekt.se

 

Har du inte fått tidningen? Anmäl det direkt på http://utebliventidning.nu

 

Besök oss: 

Besöksadress:
Britta Sahlgrens Gata 8C
421 31 Västra Frölunda

Tel. 031-720 55 10

Våra öppettider:
Kontoret är öppet måndag–fredag 08–17.

Redaktionen

Joakim Fransson
Chefredaktör & ansvarig utgivare
070-723 22 23
joakim.fransson@goteborgdirekt.se

Gabriel Tjulander
Nyhetsredaktör
073-514 78 20
gabriel.tjulander@goteborgdirekt.se

 

 

Kristian Risenfors
Webbredaktör/Reporter
073-620 14 59
kristian.risenfors@goteborgdirekt.se

Kai Martin
Nöjesreporter
070-863 90 37
kaimartin@goteborgdirekt.se
 

Lina Isaksson
Reporter
073-708 53 84
lina.isaksson@goteborgdirekt.se
 

Johanna Roos
Reporter
073-526 07 57
johanna.roos@goteborgdirekt.se

Magnus Johansson
Native & Contentansvarig
073-515 58 14
magnus.johansson@goteborgdirekt.se
 

Säljavdelningen

Kent Hylander 
Försäljningschef
072-010 40 69
kent.hylander@goteborgdirekt.se

 

Josefine Hysén 
Koordinator
072-174 44 88
josefine.hysen@goteborgdirekt.se

 

Mats Hysén 
Key Account Manager
031-720 55 14  
073-523 20 36
mats.hysen@goteborgdirekt.se

 

Ledning

Mats Tollesson 
Vd/Platschef
031-720 55 16  
070-840 01 91
mats.tollesson@goteborgdirekt.se

Trafiken – minut för minut

GÖTEBORGSNÖJE

The String Theory är tillbaka

Los Angeles + Berlin + Göteborg The String Theory har medlemmar boendes i Los Angeles, Berlin och Göteborg. Men i det som ser hopplöst ut ser kollektivet möjligheterna. Nu har nya albumet "Los Angeles suit" kommit.söndag 27/9 12:20

KONSUMENT GÖTEBORG

Så gör du om du swishat fel

Konsument Gäller ångerrätt på nätauktion och hur gör jag om jag skickat pengar till fel person? Konsumentrådgivare Cassandra Larsson reder ut. torsdag 3/9 16:37

DEBATT

"Rädda verksamheterna i Kommersen"

Debatt: Miljöpartiet Nu hotas Cykelköket och Solidariskt Kylskåp i Kommersen vid Masthuggskajen. De måste räddas skriver en rad miljöpartistiska politiker. tisdag 22/9 11:56

KRÖNIKOR

Tjulander: Gör som gymnasieskolan – håll till höger

Krönika. Göteborg Direkt har kartlagt hur gymnasieskolorna hanterar pandemin under skolstarten. Något som vi borde ta efter i samhället i stort menar artikelförfattaren. måndag 14/9 16:45

QUIZ

Quiz: Vad kan du om din snart 400-åriga stad?

Firar 399 år i dag Idag är det ett år kvar till det stora 400-årsjubiléet för vår stad. Men vem grundade då Göteborg? Och hur gammal är egentligen Götaälvbron? I det här quizet kan du utmana dina Göteborgskunskaper.torsdag 4/6 15:11